Autorzy
Koordynatorzy
Marcin Gołąb – urodził się na Bielanach, dzieciństwo spędził na Żoliborzu, kilka lat życia przejeździł kolejką na linii otwockiej, obecnie pomieszkuje na północno-wschodnich rubieżach miasta. Jest doktorantem w Zakładzie Historii Kultury w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, absolwentem tamtejszych historii i kulturoznawstwa. Autor szykowanej do druku pracy magisterskiej dotyczącej historii i ewolucji przestrzeni placów zabaw. Przygotowuje rozprawę doktorską poświęconą codzienności dziecka w zniszczonej wojną Polsce.
Agnieszka Karpowicz – urodziła się na Mazurach. Obecnie mieszka na „wertepach Grochowa” nieopodal „autobusiarni”, ma blisko na Chamowo. Literaturoznawczyni, kulturoznawczyni, „mironolożka”. Wicedyrektorka Instytutu Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim, członkini Pracowni Studiów Miejskich i adiunkt w Zakładzie Antropologii Słowa. Zajmuje się historią kultury polskiej XX i XXI wieku, zwłaszcza literaturą i sztuką (neo)awangardową. Interesuje się wszelkimi praktykami twórczymi z pogranicza słowno-miejsko-obrazowego. Laureatka I Nagrody Stopnia Rektora UW. Kierowniczka grantu Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki Topo-Grafie. Miasto, mapa, literatura, realizowanego w latach 2014-2017.
Piotr Kubkowski – urodził się i wychował w Warszawie, a dokładniej: na jej ursynowskich krańcach. Obecnie mieszka na Starym Mokotowie. Absolwent XV LO im. Narcyzy Żmichowskiej, historii i kulturoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, pracownik Instytutu Kultury Polskiej UW, członek Pracowni Studiów Miejskich, w zarządzie Stowarzyszenia Katedra Kultury. Zajmuje się kulturową historią sportu i męskości (doktorat napisał o Warszawskim Towarzystwie Cyklistów), kulturą miejskich blokowisk, historią kultury polskiej XIX i XX wieku. Organizuje objazdy miejskie i terenowe dla studentów kulturoznawstwa, prowadzi zajęcia z historii i antropologii kultury w macierzystym instytucie. Stypendysta Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, członek kilku zespołów grantowych, sekretarz grantu Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki Topo-Grafie. Miasto, mapa, literatura.
Włodzimierz Karol Pessel – wychował się na placu Grzybowskim, Nowolipkach i Wilczej; w poszukiwaniu ożywienia ze Śródmieścia wyprowadził się na linię otwocką. Socjolog kultury, skandynawista i badacz kultury miejskiej. Kierownik Zakładu Kultury Współczesnej Instytutu Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim, wykładowca Katedry Socjologii w Collegium Civitas. Sekretarz Generalny Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego (2009–2013), wiceprezes Społecznego Stowarzyszenia Prasoznawczego „Stopka”. Stypendysta Fundacji na rzecz Nauki Polskiej i Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Laureat nagrody Warszawska Premiera Literacka za monografię Antropologia nieczystości. Studia z kultury sanitarnej Warszawy (Wydawnictwo Trio i Collegium Civitas, Warszawa 2010).
Igor Piotrowski – urodził się w Warszawie, przez pierwsze dwadzieścia pięć lat mieszkał na Chłodnej („przedtem tu był step”), obecnie zaś na Piaskach. Kulturoznawca, teolog. Adiunkt w Zakładzie Historii Kultury Instytutu Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim, współzałożyciel i obecny kierownik Pracowni Studiów Miejskich. Zajmuje się dziejami Warszawy, historią kultury polskiej. Autor książek: Chłodna. Wielkość i zapomnienie warszawskiej ulicy w świetle literatury pięknej, wspomnień i fotografii… (Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki i Wydawnictwo Trio, Warszawa 2007); Pieśń i moc. Obieg pieśni codziennych Franciszka Karpińskiego w kulturze polskiej XIX i XX wieku (Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa 2012).
Zespół
Łukasz Bukowiecki – kulturoznawca i historyk kultury, doktorant w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, członek Pracowni Studiów Miejskich. Przygotowuje rozprawę na temat niezrealizowanych planów utworzenia nowych muzeów w Warszawie w XX wieku. W projekcie Topo-Grafie odpowiada za dokumentację przejawów upamiętniania pisarzy w życiu kulturalnym i przestrzeni miejskiej Warszawy oraz ich analizę w perspektywie geopoetyki, pamięcioznawstwa i badań nad społecznymi mechanizmami konstruowania dziedzictwa. Z niewielkimi przerwami od urodzenia mieszka na warszawskich Jelonkach, najbardziej tęskni za zlikwidowaną linią autobusową 506 i kursującymi na niej ikarusami 280. Ulubione sytuacje w Warszawie: na kawie z widokiem na Trakt Królewski, na łódce wiosłowej na Jeziorze Wilanowskim, na spacerze po Osiedlu Przyjaźń. Prowadzi własną stronę internetową: http://www.miastomuzeow.pl.
Marta Bukowiecka – doktorantka w Zakładzie Literatury XX i XXI wieku w Instytucie Literatury Polskiej na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, absolwentka tamtejszej polonistyki, kulturoznawczych studiów licencjackich w Instytucie Kultury Polskiej UW i podyplomowych studiów z zakresu redakcji językowej tekstu w Instytucie Polonistyki Stosowanej UW. Sekretarz redakcji „Tekstów Drugich”, członkini Pracowni Studiów Miejskich, współautorka tomu „Tętno pod tynkiem”. Warszawa Mirona Białoszewskiego, redaktorka. Pisze doktorat o karierze form nieliterackich w literaturze współczesnej i najnowszej.
Katarzyna Kuzko-Zwierz – urodziła się i wychowała w Białymstoku, na studia przyjechała do Warszawy, gdzie zatrzymała się na prawym brzegu i tam już została. Obecnie mieszka na pograniczu Kamionka i Grochowa. Absolwentka Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego, członkini Pracowni Studiów Miejskich i współpracowniczka Zakładu Kultury Współczesnej w Instytucie Kultury Polskiej UW. Brała udział w licznych projektach badawczych i kulturalnych, których centralnym zagadnieniem była tożsamość miejska i różnorodność zawarta w ludzkich praktykach. Tworzyła archiwum historii mówionej w oddziale Muzeum Warszawy – Muzeum Warszawskiej Pragi, gdzie obecnie pełni funkcję kierowniczki.
Mikołaj Madurowicz – urodził się w Warszawie, mieszka (prawie bez przerwy) na Mokotowie. Geograf, varsavianista. Adiunkt na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. Incydentalnie wykłada w Kolegium MISH UW. Działa w Komisji Historycznej Towarzystwa Przyjaciół Warszawy oraz w Pracowni Studiów Miejskich. Naukowo zajmuje się miastem, percepcją przestrzeni i metodologią. Wydał dwie książki autorskie: o warszawskiej sferze sacrum (2002) i tożsamości Warszawy (2007). Organizator interdyscyplinarnych ogólnopolskich konferencji naukowych z cyklu „Współczesna przestrzeń miejska” (2006, 2009, 2012) i redaktor naukowy książek: o percepcji miasta (2007), wartościowaniu miasta (2010) i kształtowaniu miasta (2014). Obecnie przygotowuje rozprawę habilitacyjną.
Konrad Niciński – urodził się na Górnym Mokotowie, dwa tygodnie później znalazł się na jego rubieżach między Ksawerowem a Służewcem i (mimo kilku zmian adresu) tak pozostało. Dumny absolwent VI LO im. Tadeusza Reytana. Później skończył historię sztuki i polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim, na tym drugim kierunku obronił doktorat. Obecnie pracownik Zakładu Bałtystyki UW, stały współpracownik Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, członek Pracowni Studiów Miejskich. W zależności od humoru uważa się za literaturoznawcę lub historyka kultury. Interesuje się przede wszystkim kulturą pierwszej połowy XX wieku, szczególnie tekstem miejskim, a także przenikaniem się historii idei i kultury.
Weronika Parfianowicz-Vertun – urodziła się na północnych przedmieściach Warszawy, wychowała na Rakowcu, a od kilku lat mieszka na Czerniakowie, w pobliżu siekierkowskich „zielsk” i kominów. Członkini Pracowni Studiów Miejskich. Obroniła doktorat poświęcony polskim i czeskim projektom Europy Środkowej. Stypendystka Funduszu Wyszehradzkiego, dzieli swój czas między Warszawę i Pragę. Interesuje się kulturą mieszkania i życiem codziennym na środkowoeuropejskich osiedlach, a także czeskim undergroundem. Pracuje w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie prowadzi m.in. zajęcia z historii kultury czeskiej i współorganizuje objazdy studenckie.
Kornelia Sobczak – urodziła się i wychowała w Kołobrzegu, stąd zamiłowanie do przygody, dlatego w Warszawie mieszka na ulicy pewnego kosmonauty. Doktorantka w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, członkini Pracowni Studiów Miejskich. W IKP przygotowuje pracę doktorską o (nie)czytaniu Kamieni na szaniec, współorganizuje objazdy terenowe dla studentów IKP.
Clara Zgoła ̶ doktorantka w Instytucie Kulltury Polskiej i Centre de Recherches sur les Arts et le Langage Centre National de la Recherche Scientifique-École des Hautes Études en Sciences Sociales w Paryżu. Członkini Pracowni Studiów Miejskich IKP oraz Réseau de Jeunes Chercheurs en Histoire Culturelle de l’Université Sorbonne Nouvelle. Przygotowuje rozprawę doktorską poświęconą miejskim tożsamościom współczesnych powieściopisarzy paryskich.
Współpracownicy
Projekt graficzny i rysunki: Paweł Ryżko – absolwent Wydziału Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Przez pięć lat współpracował z grupą Twożywo. Jest autorem okładki albumu Franka Zappy Hammersmith Odeon wydanego z okazji siedemdziesiątej rocznicy urodzin artysty. W roku 2012 otrzymał stypendium Ministra Kultury Młoda Polska. Jego twórczość opiera się głównie na plakacie, typografii, muralu i szablonie, stylistycznie nawiązując do tradycji konstruktywizmu. Prace Pawła Ryżko były pokazywane w ramach wielu wystaw zbiorowych i nagradzane na konkursach graficznych.
Koncepcja strony i wdrożenie: Lech Pastwa – wychował się w Gdyni, dorastał w cieniu warszawskich Siekierek („dalekie drzewa i na końcu trzy kominy z dymami”), obecnie tropem Ballad rzeszowskich wiedzie życie wiejskie. Absolwent informatyki na Politechnice Warszawskiej i nowych mediów w Collegium Civitas. Projektant interakcji człowieka z różnorodną materią – od butelek piwa po historyczne gry plenerowe. Nagrody jeszcze przed nim.
Redakcja językowa: Anna Jaroszuk – urodziła się na Powiślu, pierwszy rok spędziła w podwarszawskich Ząbkach, następne dwadzieścia parę na Ursynowie, ostatnio poznaje bliżej kolejne dzielnice (Bielany, Śródmieście i Górny Mokotów). Absolwentka Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, wytrwale, lecz nie dość, studiowała też w Instytucie Historycznym UW. Obecnie doktorantka w Zakładzie Historii Kultury IKP UW. Interesuje się historią kultury polskiej XIX i XX wieku, a przede wszystkim kulturową historią relacji ludzko-zwierzęcych i refleksją teoretyczną dotyczącą możliwości konstruowania takiej historii. Zawodowo zajmuje się redakcją językową tekstów.