Kiosk z wrażeniami i dokumentacją

Do obejrzenia:

Teatr na Tarczyńskiej i Teatr Osobny utrwaliło w swoich pracach wielu cenionych fotografów tamtego okresu. Zdjęcia niektórych z nich można obejrzeć na stronach internetowych różnych instytucji i organizacji:

Na stronie Archiwum Fotografii Fundacji Ośrodka KARTA można znaleźć zdjęcia z kolekcji Ireny Jarosińskiej, która dokumentowała zarówno to, co wydarzało się w Teatrze na Tarczyńskiej, jak i inne działania jego twórców, m.in. Marii Fabickiej i Bogusława Choińskiego. W latach późniejszych fotografowała także Teatr Osobny. Jej zdjęcia stanowią ważną część artykułu Jana Błońskiego, zamieszczonego w „Przekroju” w 1956 roku.

Narodowe Archiwum Cyfrowe przygotowało i udostępniło archiwum fotograficzne Edwarda Hartwiga. Część tych zbiorów koncentruje się wokół spektakli wystawianych w Teatrze Osobnym, w tym programów autorskich Białoszewskiego i Heringa oraz programu klasycznego.

W Wirtualnym Muzeum Fotografii Fundacji Archeologii Fotografii dostępne jest archiwum Marka Piaseckiego. Można tam zobaczyć przede wszystkim zdjęcia twórców Teatru Osobnego, choć Piasecki fotografował także spektakle Teatru na Tarczyńskiej.

Cyfrowe Muzeum Narodowe w Warszawie udostępnia zdjęcia Jana Kosidowskiego, przygotowane do nieopublikowanego fotoreportażu, którego bohaterami są twórcy Teatru Osobnego, a miejscem realizacji mieszkanie Mirona Białoszewskiego przy pl. Dąbrowskiego.

 

Do odsłuchania:

Historię powstania Teatru na Tarczyńskiej, a także swoje fascynacje m.in. myślą i twórczością Witkacego przybliża Lech Emfazy Stefański w audycji Alchemik słowa, tropiciel nieznanego, udostępnionej przez Program 2 Polskiego Radia w ramach cyklu Głosy z przeszłości.

(ACz)